Natomiast spadki wydatków, wynikające z ograniczenia konsumpcji, widać w przede wszystkim w kategoriach związanych ze stylem życia – restauracje (25%), produkty i usługi sportowe (20%) oraz rozrywka i media (17%). Przez ostatnie lata wiele przedsiębiorstw w Polsce znajdowało się na stałej, dynamicznej trajektorii wzrostowej. W takiej sytuacji poziom atencji przykładanej do strony kosztowej i doskonałości operacyjnej był relatywnie niższy, bo wszystkie siły skierowane były na rozwój i wzrost.
- Odnosząc się do globalnych badań zdrowie i dobre samopoczucie jest dla nas dużo ważniejsze niż dla innych społeczeństw – w 13% bardziej cenimy zdrowie psychiczne oraz w 17% zdrowie fizyczne.
- COVID-19 z impetem uderzył w rozmaite koncepcje transportu wspólnego oraz shared mobility.
- Co ciekawe, 75% badanych dokonuje zakupów w polskich sklepach, a w zagranicznych 30%.
- Prawie dla wszystkich Polaków (93%) ceny produktów i usług są istotne podczas dokonywania wyborów zakupowych, przy czym aż dla 43% badanych przez pandemię COVID-19 ten czynnik stał się istotniejszy niż wcześniej.
Pierwszej potrzeby, na których wprowadzenie oszczędności jest trudne. Owoce są najczęściej nabywane w supermarketach – 53 proc., na targowiskach – 43 proc. Oraz w warzywniakach osiedlowych i sklepach spożywczych (40 proc.).
Lekki wzrost sprzedaży w małych sklepach. Centrum Monitorowania Rynku podało dane
Wzrostu to będzie świetny wynik na tle innych państw UE. Rosnąca inflacja ma wpływ na strukturę wydatków polskich rodzin. Pierwszej potrzeby, czyli na art. spożywcze – o 78%.
- Tymczasem prosta arytmetyka pokazuje, że ta luka już teraz rośnie, do czego rząd nie chce się przyznać — twierdzi prezes Instytutu Finansów Publicznych.
- Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem stał się wzrost aktywności w gospodarce o około 1 proc.
- Troska o środowisko jest coraz ważniejsza nie tylko dla konsumentów w Polsce, ale również tych w Europie i globalnie.
- Prezes NBP ogłosił sukces w walce z inflacją, ale jej poziom wciąż jest bardzo odległy od celu inflacyjnego, dwa razy wyższy niż w strefie euro.
Do spowolnienia wzrostu sprzedaży w styczniu przyczynił się szereg czynników. Z jednej strony odnotowaliśmy nieco słabszą dynamikę sprzedaży żywności, a także paliw. W kraju w ostatni dzień roboczy lutego ukażą się dane o PKB za IV kw. Wzrost konsumpcji w Polsce wyniósł 8,1 proc. Był to spadek w stosunku do stycznia o niemal 2 proc. Mniej kupujemy samochodów, sprzętu AGD, mebli, natomiast więcej artykułów spożywczych, chemicznych czy leków.
Opublikowane w czwartek dane GUS pokazały, że sprzedaż detaliczna we wrześniu była o 11,1 proc. To wynik nawet lepszy niż w sierpniu, kiedy dynamika wzrostu wyniosła 10,7 proc. Przebił też prognozy ekonomistów, którzy oczekiwali 10,4 proc. Sprzedaż detaliczna how to build a complete financial portfolio we wrześniu była nominalnie o 11,1 proc. Wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a w cenach stałych wzrosła o 5,1 proc. Konsumpcja okazuje się jednym z nielicznych wskaźników gospodarczych, które trzymają się na niezłym poziomie.
Owoce tańsze nawet o 50 proc. Nowy sposób na oszczędzanie staje się hitem wśród Polaków
Wygląda bowiem na to, że w IV kwartale istotnie – do ponad 5 proc. W III kwartale – przyspieszył wzrost nakładów brutto na środki trwałe. Stało się tak pomimo dużej niepewności, która wstrzymywała inwestycje firm, oraz spadku popytu na nieruchomości, stanowiącego główny przejaw aktywności inwestycyjnej gospodarstw domowych. Stąd, jak ocenia Krystian Jaworski, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska, pod koniec ub.r.
Więcej pieniędzy wydają osoby najmłodsze, z największych miast oraz te, które lepiej oceniają własną sytuację materialną. W warunkach spowolnienia u naszych partnerów handlowych kontrybucja popytu zewnętrznego do wzrostu PKB w Polsce po raz pierwszy od wielu lat miała mniejsze znaczenie niż wzrost popytu krajowego. Rok, w którym nie odnotowano wzrostu wartości eksportu w relacji do PKB w Polsce.
Eksperci spodziewają się reakcji NBP na dane o inflacji. O ile mogą spaść raty kredytów?
Nawet przy takiej samej wielkości zakupów, tylko przez blisko 6-procentową inflację, GUS zanotuje wzrosty w podobnej wielkości. Od kilku miesięcy większość najważniejszych statystyk gospodarczych notuje nowa linia ramion kredytowych w amarkets gorsze wyniki. Coraz bardziej zwalnia dynamika wzrostu wynagrodzeń, produkcji przemysłowej, zatrzymał się spadek bezrobocia i rośnie inflacja. Na tym tle dobrze wyglądają dane o konsumpcji.
Jakie jabłka wybieramy?
A inflacja skumulowana od wyborów w 2019 r. Ekonomiści Pekao zauważają, że w ujęciu odsezonowanym sprzedaż wzrosła o 0,2 proc. Miesiąc do miesiąca, a zatem dystans do trendu sprzed pandemii pozostaje znaczący. Eksperci mBanku wskazują, że wynik na poziomie około 5 proc.
W tym znaczeniu wyróżnia się konsumpcję autonomiczną i dodatkową. Konsumpcja autonomiczna jest niezależna od dochodów, stanowi ona – według subiektywnej oceny danego konsumenta – niezbędne minimum zapewniające egzystencję. Konsumpcja dodatkowa jest natomiast uwarunkowana wysokością dochodów, oznacza wydatki na dobra, które nie są niezbędne do życia.
Rok temu dane sierpniowe pojawiły się na stronach ministerstwa 28 września. W tym roku opóźnienie jest jeszcze większe. Dane szacunkowe z budżetu były publikowane regularnie w okolicach 15.
Pochodzi ona przede wszystkim ze środków finansowych, które z kolei biorą się z dochodu z pracy. Ewentualnie niektóre osoby konsumują wyłącznie dzięki transferom socjalnym zapewnionym przez państwo polskie, które to finansuje je albo z podatków, albo z zaciągając długi. Niemniej, pierwotnym źródłem tych dochodów jest nasza praca., dzięki której wytwarzamy usługi czy produkty. Jak mocno spowolniła konsumpcja prywatna?
Lub inna spółka z sieci PwC, od której otrzymujesz informacje handlowe (lista spółek znajduje się tutaj), z siedzibą w Warszawie (00-633) przy ul. Dane osobowe przetwarzane będą w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego poprzez wysyłkę informacji handlowych drogą elektroniczną lub komunikację marketingową za pośrednictwem telefonu. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ponad 80% Polaków deklaruje, że w trakcie pandemii bardziej skupia się na zdrowiu psychicznym i samopoczuciu oraz na zdrowiu fizycznym. Odnosząc się do globalnych badań zdrowie i dobre samopoczucie jest dla nas dużo ważniejsze niż dla innych społeczeństw – w 13% bardziej cenimy zdrowie psychiczne oraz w 17% zdrowie fizyczne.
W kolejnych miesiącach może być zdaniem Dudka jeszcze gorzej. I to mimo faktu, że w czerwcu ustawa budżetowa została znowelizowana, a prognozowane dochody z VAT obniżono matematyka w handlu proste formuły do analizy ts w niej o prawie 5 proc. — Żeby wykonać tegoroczną, zrewidowaną już przecież w dół prognozę, dochody z VAT musiałyby do końca roku w każdym miesiącu być wyższe o 22 proc.
O powody opóźnienia w publikacji tych danych również zapytaliśmy w resorcie finansów. Na to pytanie również nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tyle wyniosły dochody budżetu państwa przez pierwsze siedem miesięcy 2023 r. To najnowsze dane opublikowane przez resort finansów pod koniec sierpnia. Jak pokazują powyższe dane, najwięcej internautów kupujących za pośrednictwem sieci on-line wybiera polskie e-sklepy (75%).